Krótkowzroczność i dalekowzroczność - najczęstsze wady wzroku

wada wzroku

Wady wzroku stanowią ogromne wyzwanie dla współczesnej populacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 2 miliardy osób na świecie cierpi z powodu wad refrakcji - krótkowzroczności i dalekowzroczności. Jak podkreślają Eksperci, nawet połowie tych zaburzeń można było zapobiec lub spowolnić ich przebieg. Na czym polegają wady refrakcji i jakie są ich przyczyny? Dowiedz się!

Na czym polega krótkowzroczność i jakie są jej przyczyny?

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad refrakcji. Polega ona na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych przed siatkówką. W konsekwencji obiekty widziane z odległości są niewyraźne. W przypadku zdrowego oka, promienie świetlne ogniskowane są na siatkówce, co umożliwia prawidłowe widzenie z bliska i daleka.

Wśród przyczyn krótkowzroczności należy wymienić zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i prowadzony styl życia. Częsta praca przed komputerem przez dłuższy czas i brak przerw od ekranu sprzyjają napinaniu się mięśni rzęskowych, co wpływa na rozwój wady. Krótkowzroczność szczególnie często występuje u dzieci i młodzieży. Więcej na temat przyczyn i metod korekcji tej wady refrakcji u dzieci przeczytasz tutaj: https://mamwzrokok.pl/krotkowzrocznosc-u-dzieci-przyczyny-i-jak-leczyc/.

Jak korygować krótkowzroczność?

Z uwagi na fakt, że krótkowzroczność występuje stosunkowo często w populacji jako wada została już dobrze poznana. Najczęściej stosowaną metodą korekcji krótkowzroczności, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, jest noszenie okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Okulary są metodą preferowaną zwłaszcza u małych dzieci. Soczewki mogą być rozważone u młodych dorosłych, którzy są w stanie samodzielnie je aplikować. U dorosłych można rozważyć także leczenie chirurgiczne.

Jednakże w krótkowzroczności nie tylko sama jej korekcja ma znaczenie. Warto także pamiętać o zdrowych nawykach na co dzień, gdyż pozwalają one na spowolnienie rozwoju wady. Mówiąc o zdrowych nawykach, przede wszystkim należy podkreślić znaczenie regularnych przerw od ekranu czy książki. Co najmniej raz na godzinę (przez ok. 5 min) powinniśmy dać odpocząć naszym oczom. Wtedy warto wykonywać zajęcia, które nie wymagają korzystania z podręcznika, telefonu czy komputera.

Dalekowzroczność - objawy i przyczyny

Dalekowzroczność to druga po krótkowzroczności, równie często występująca wada wzroku. Istotą także tej wady jest nieprawidłowe skupianie promieni świetlnych, jednakże tym razem światło ogniskowane jest za siatkówką. Przyczynia się to do powstawania obrazu o niewyraźnych kształtach, kiedy obiekty znajdujące się w pobliżu np. zeszyt czy telefon.

Wśród przyczyn rozwoju tej wady najczęściej wymienia się predyspozycję genetyczną, gdyż zazwyczaj dalekowzroczność jest wadą wrodzoną. Bezpośrednim czynnikiem odpowiadającym za rozwój tego zaburzenia jest zbyt słaba moc układu optycznego oka lub zbyt krótka gałka oczna.

Jak korygować dalekowzroczność? Szybkie porady

Korygowanie dalekowzroczności podobnie, jak i krótkowzroczności, polega przede wszystkim na noszeniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Zarówno szkła, jak i soczewki muszą być indywidualnie dobrane przez optometrystę lub okulistę. W wybranych sytuacjach alternatywną metodą korekcji wady wzroku może być także zabieg operacyjny.

Regularne badanie wzroku - dlaczego jest tak istotne?

Jak wskazują Eksperci, regularne badania wzroku stanowią zarazem jeden z najważniejszych, jak i najprostszych nawyków w trosce o zdrowe oczy. Odpowiednio częste konsultacje ze specjalistą umożliwiają wczesne wykrycie wady wzroku, a także prawidłową jej korekcję. Dzięki temu możliwe jest nie tylko spowolnienie rozwoju wady, ale także uniknięcie całkowitej utraty wzroku i innych poważnych zaburzeń widzenia. Poszukując odpowiedniego specjalisty, warto wybrać się do osoby z doświadczeniem i dobrymi rekomendacjami. Polecanych optyków można znaleźć tutaj https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

Bibliografia:

  • World Health Organization. Blindness and vision impairment, 10;2021. Dostęp online 10.12.2021.
  • Grzybowski i wsp. Epidemiologia i leczenie krótkowzroczności na świecie. Ophtherapy 2017; 4:3:15:129-135.
  • Partyka i wsp.. Epidemiologia chorób narządu wzroku oraz infrastruktura okulistyki w Polsce. Przegląd Epidemiologiczny 2015; 69: 905 - 908