Wszystko, co musisz wiedzieć o soczewkach okularowych

Okulary

Wybór pierwszych okularów lub wymiana tych, do których się przyzwyczailiśmy, bywa stresujący. Po przejrzeniu setek inspiracji i przymierzeniu różnych oprawek, które idealnie pasują, podkreślają osobowość i dodają charakteru, często nie poświęca się zbyt wiele uwagi soczewkom okularowym. Warto to zmienić! Soczewki okularowe pełnią funkcję korekcji wady wzroku, ale decydując się na różne powłoki można zapewnić sobie dodatkową ochronę. Co trzeba wiedzieć o soczewkach okularowych?

Soczewki okularowe

Cena soczewek okularowych zależy od wielu czynników, m.in. od ich grubości, parametrów i dodatkowych filtrów. Z cennikiem można zapoznać się na stronie https://www.wokularach.pl/cennik-soczewek-okularowych, gdzie wskazane są także soczewki podstawowe za 0 złotych.

Soczewki okularowe utwardzane zabezpieczają szkło przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Bardzo ważne jest, by posiadały także filtr UV, chroniącym przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, na które jesteśmy narażeni bez względu na porę roku, od samego rana do zapadnięcia zmroku! Soczewki okularowe z filtrem UV chronią oczy przed działaniem promieni UVA i UVB, które przy nadmiernej ekspozycji mogą powodować poważne choroby narządu wzroku, w tym nowotwory rogówki. Dodatkowe powłoki, jakie można zastosować na soczewce kontaktowej to m.in. Blue, zwiększająca kontrast i eliminująca odblaski oraz blokująca szkodliwe działanie światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne, anyrefleks, różne rodzaje powłok odpornych na zarysowania i ułatwiających czyszczenie oraz powłoki hydrofobowa i oleofobowa, które ograniczają parowane okularów i powstawanie na nich zacieków (może to być bardzo przydatne dla osób uprawiających sport, m.in. kolarstwo czy pływanie). Na rynku są także dostępne soczewki okularowe cienkie, czyli do 20% cieńsze niż standardowe – dla niektórych osób może to mieć kluczowe znaczenie – m.in. firmy Hoya, model Hilux 1.60 Hi-Vision LongLife (https://www.wokularach.pl/warto-zwracac-uwage-na-soczewki-okularowe-w-oprawkach-korekcyjnych).

Jak dbać o okulary?

Niezależnie od ceny, na każde okulary kiedyś przychodzi czas. Bywa, że ulegną one niespodziewanemu wypadkowi, po którym optyk nie będzie w stanie przywrócić ich do stanu użyteczności, że zginą lub po prostu zmieni się wada wzroku. Czasem też należy wymienić soczewki okularowe, które są zarysowane i uszkodzone – korzystanie z takich okularów nie jest bezpieczne ani zdrowe dla narządu wzroku. Specjaliści doradzają wymienianie soczewek okularowych co 3 lata, a badanie wzroku przynajmniej raz na 2 lata, w szczególności po 40. roku życia oraz w okresie dorastania (więcej na ten temat: https://www.wokularach.pl/wymiana-szkiel-w-okularach-kiedy-warto-to-robic-i-ile-trwa). Wymiana soczewek okularowych nie zawsze idzie w parze z wymianą oprawek, ponieważ do części oprawek można dociąć nowe szkła (ale nie do wszystkich, bo uszkodzone i popękane oprawki nie nadają się do zamontowania nowych soczewek). W związku z tym, przy zakupie nowych okularów zapytajcie sprzedawcę o te kwestie. Warto inwestować w lepsze i trwalsze okulary i oprawki, najlepiej znanych i sprawdzonych firm oraz dokonywać regularnych przeglądów (i zachować kartę gwarancyjną). Wymiana soczewek okularowych nie jest zbyt czasochłonna, trwa do 2 dni roboczych, jednak w dobie pandemii i wykonywania takich usług bez wychodzenia z domu, należy doliczyć dodatkowe dni dla kuriera. Pamiętajcie o tym, by odpowiednio dbać o okulary – nie przecierać ich przypadkowym materiałem czy swetrem, ani nawet papierem toaletowym czy ręczniczkami kuchennymi, ale specjalną szmatką wykonaną z mikrofibry, która służy czyszczeniu soczewek okularowych. Co jakiś czas myjcie okulary, specjalistycznym preparatem lub wodą i mydłem, by na bieżąco pozbywać się nowych zadrapań czy rys – jeśli są małe, łatwo je usunąć. Poza tym warto wiedzieć, że okulary zawsze trzyma się w etui! Unikajcie kładzenia ich na szafce nocnej, poduszce czy pozostawiania ich w przypadkowych miejscach, a taki nawyk sprawi, że będą bardziej wytrzymałe i trwałe. Ta zasada dotyczy także okularów przeciwsłonecznych, jeśli ich nie nosicie z jakiś względów, zawsze przechowujcie je w etui do okularów.

Materiał Partnera