Nawilżacze powietrza czy osuszacze - jak zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu?

Nawilżacz powietrza

Jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, humoru, a przede wszystkim zdrowia. W każdym mieszkaniu panują jednak inne warunki – zbyt suche, zbyt wilgotne lub też zbyt zanieczyszczone.

Jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, humoru, a przede wszystkim zdrowia. W każdym mieszkaniu panują jednak inne warunki – zbyt suche, zbyt wilgotne lub też zbyt zanieczyszczone. Obecnie dostępne są liczne urządzenia, które mają poprawiać jakość powietrza panującego w pomieszczeniu. Nawilżacze powietrza, oczyszczacze lub osuszacze? Czym więc charakteryzują się te urządzenia? W jakich sytuacjach warto z nich skorzystać? 

Nawilżacze i osuszacze powietrza 

Jednym z największych problemów w większości polskich mieszkań jest zbyt niski lub zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza. Taka sytuacja jest szczególnie uciążliwa zimą, kiedy grzejniki pracują na pełnych obrotach i mocno wysuszają powietrze. W tym przypadku niezbędne mogą więc okazać się nawilżacze powietrza, które rozpylają przyjemną, niewidoczną mgiełkę w pomieszczeniu. Prawie każde urządzenie tego typu posiada inteligentny czujnik, który nieustannie bada poziom wilgotności w pokoju i utrzymuje go na optymalnym poziomie 40%. Co ważne, wiele modeli nawilżaczy, na przykład BLAUPUNKT AHS801, wyposażonych jest w funkcję aromaterapii, która działa kojąco na zmysły. 

W sytuacji, gdy problemem jest zbyt wysoki poziom wilgoci, warto z kolei zdecydować się na zakup urządzenia osuszającego. Osuszacze powietrza mają za zadanie zasysać nadmiar wilgoci z pomieszczenia, by stworzyć przyjemną do oddychania atmosferę. Urządzenia, takie jak BLAUPUNKT ADH701, wyróżniają się także niezwykle wydajną i cichą pracą, dzięki czemu można je swobodnie uruchomić nawet w nocy. Warto wspomnieć, że utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie jest bardzo istotne ze względu na fakt, że w zbyt wilgotnym lub zbyt suchym środowisku łatwiej o infekcje i problemy ze snem czy koncentracją. 

Osuszacz powietrza
Osuszacz powietrza

Powietrze wolne od zanieczyszczeń – słów kilka o oczyszczaczach powietrza

W dzisiejszych czasach powietrze, szczególnie w większych miastach, jest mocno zanieczyszczone, a szkodliwe substancje z atmosfery przenikają również do wnętrz mieszkań. Rozwiązaniem tego problemu mogą być oczyszczacze powietrza, czyli niewielkie urządzenia, które pochłaniają z pomieszczenia 99,9% zanieczyszczeń, takich jak alergizujące pyłki, kurz, sierść zwierząt oraz wirusy, bakterie i pyły smogowe. Większość modeli, podobnie jak PRIME3 SAP81, wyposażonych jest dodatkowo w funkcję regulacji czasowej, dzięki czemu można kontrolować okres pracy urządzenia. Warto też zaznaczyć, że obecnie producenci dbają też o wygląd swoich produktów – nowoczesne oczyszczacze powietrza doskonale odnajdą się więc w każdej przestrzeni.

Wpis gościnny