Przeszczep włosów: cena, opinie, efekty i opis zabiegu

Łysienie - efekty po przeszczepie włosów

Przeczep włosów – na czym polega zabieg i ile kosztuje w poszczególnych miastach Polski? Jakie są opinie na temat przeszczepu włosów – czy warto? Jakie są efekty przed i po? Sprawdzamy.

Przeszczep włosów – popularność

Zabieg przeszczepu włosów wcale nie jest tak niszowym zabiegiem, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób, zwłaszcza mężczyzn (kobiety stanowią zaledwie 2% wszystkich osób, które decydują się na przeszczep włosów), rozważa lub decyduje się na przeszczep włosów w wyniku np. androgenicznego łysienia. Pozwala on bowiem uzyskać bujną czuprynę, bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych technik.

To dobre rozwiązanie, gdy inne metody hamowania wypadania włosów i ich zagęszczania nie działają. Można przeszczepić nie tylko włosy na głowie, ale i brwi, rzęsy czy wąsy. Niektórzy np. przeszczepiają włosy na tors – po zmianie płci – aby ukryć blizny po zabiegu operacji piersi.

Pierwszą próbę przeszczepu włosów dokonano w Japonii już w 1939 roku. Od tego czasu technika zdążyła zostać udoskonalona na tyle, aby stać się zabiegiem bardzo popularnym, skutecznym i bezpiecznym. Największą zmianę przyniosło zastosowanie mini- i mikroimplantów w latach 80.

Wypadanie włosów – jaka jest przyczyna?

Zanim zdecydujesz się na zabieg wypadania włosów, lekarz będzie musiał sprawdzić, jaka jest przyczyna łysienia, gdyż może to świadczyć np. o chorobie. Wśród możliwych przyczyn łysienia jest także narażenie na ciągły stres, zła dieta czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Zazwyczaj jednak powodem wypadania włosów u mężczyzn jest ich gospodarka hormonalna, gdyż testosteron znajdujący się we krwi, po wpływem działania enzymów, zmienia postać do dihydrotestosteronu (DHT) – a to hormon, który niszczy mieszki włosowe. Co ciekawe, na działanie tego hormonu nie są zwykle wrażliwe mieszki włosowe znajdują się na potylicy – z tego powodu często osoby, które nawet bardzo silnie łysieją, z tyłu głowy nadal mają włosy. I to właśnie z tych pozostałych włosów zwykle jest możliwość wykonania transplantacji na inne partie głowy.

U kobiet natomiast łysienie androgenowe, czyli wypadanie włosów pod wpływem hormonów męskich, spotyka się o wiele rzadziej. Jeśli jednak to jest przyczyną, obserwuje się niedobór estrogenów. Kobiety łysieją także inaczej od mężczyzn: mają bardziej przerzedzone włosy w okolicach czoła oraz na czubku głowy.

Przeszczep włosów – czy są przeciwwskazania?

Jeśli zdecydowaliśmy się na przeszczep włosów, musimy sprawdzić, czy nie występują u nas żadne przeciwwskazania. Jeśli jest przeciwnie, niestety żaden lekarz nie zgodzi się na przeprowadzenie zabiegu. Przeciwwskazaniami do wykonania przeszczepu włosów są następujące schorzenia:

  • poważne choroby, np. nowotwór, choroby układu krążenia, cukrzyca w stopniu zaawansowanym,
  • łysienie plackowate,
  • stan zapalny skóry głowy,
  • zaburzenia hormonalne u kobiet,
  • brak włosów na większości powierzchni głowy – ostatni poziom w skali Norwooda.

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Jeśli przeciwwskazania nie występują i jesteśmy gotowi do tego, by uzyskać bujną czuprynę na głowie, udajemy się na zabieg. Z lekarzem wyznaczamy nową linię włosów na czole, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt – linię lekarz rysuje przed operacją. Zabieg przeszczepu włosów trwa od 1 godziny do nawet 3,5 godzin – w zależności od tego, jak duża jest powierzchnia bez włosów, ile jest implantów, jak gęsto zażyczyliśmy sobie ich umieszczenie, a także jaką lekarz stosuje technikę i ile mamy lat. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, więc zaraz po nim można udać się do domu. Znieczulenie ogólne nie jest stosowane przy przeszczepie włosów, ale wyjątkiem są dzieci.

Jak przebiega zabieg? Po wyznaczeniu linii włosów przy czole, goli się włosy na potylicy w miejscu, z którego ma być pobrany pasek owłosionej skóry – ma on zwykle 0,5-1 cm. Przed pobraniem paska oczywiście zostajemy miejscowo znieczuleni. Pasek dzielony jest następnie na implanty, które zawierają od 1 do 3 mieszków włosowych. Nie trzeba obawiać się blizny po pobranym pasku, gdyż ma ona zwykle milimetr szerokości, dzięki czemu z powodzeniem schowa się ona później pod włosami. Implanty są następnie wszczepiane we wcześniej przygotowane kanaliki.

Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oraz zasinienie. Może też dojść do tego niewielki ból, ale zwykle pacjent po zabiegu dostaje od lekarza odpowiednie środki łagodzące te objawy i zapobiegające infekcji, m.in. leki przeciwbólowe i neomycynę, a także plastry żelowe do wykonywania zimnych okładów na łagodzenie obrzęków. Po kilku dnia (niekiedy do tygodnia), niekorzystne objawy powinny minąć, a strupki z miejsc, w których były wykonywane nakłucia, odpadną.

Przeszczep włosów: dostępne techniki zabiegowe

To, w jaki sposób implanty z mieszkami włosowymi są wszczepiane w miejsca pozbawione włosów, w dużej mierze determinuje efekt końcowy zabiegu i naturalność wyglądu. Obecnie stosowane są poniżej opisane techniki:

  • Technika mikroimplantów: polega na wszczepianiu implantów o średnicy 0,6-0,9 mm we wcześniej przygotowane odpowiednio kanaliki tej samej wielkości w miejscach, które są pozbawione włosów. W tej technice odległość między jednym a drugim kanalikiem wynosi ok. 1 mm – wówczas osiągamy optymalną gęstość. W przypadku dużych braków włosów należy po ok. 6 miesiącach wykonać zabieg zagęszczający włosy.
  • Technika mikronakłuć: przeszczepu włosów dokonuje się pod odpowiednim kątem, ponieważ jednakowe i równe ustawienie włosów sprawia, że efekt może być nienaturalny. Podobnie jest także w sytuacji, gdy zwiększa się liczbę włosów na jednym implancie.
  • Technika SmartGraft: jest to metoda, która pozwala na zwiększenie liczby przeszczepianych włosów podczas jednego zabiegu, a także istotne skrócenie czasu trwania, gdyż jest ona zautomatyzowana. Urządzenie wykorzystywane w tej metodzie nie uszkadza pobieranych włosów. Zabieg polega na pobraniu pojedynczym meszków z głowy pacjenta, z tylnej części. Po zabiegu nie pozostają blizny, ani też nie ma odczucia drętwienia w miejscu pobrania mieszków. Nie ma również żadnych szwów, co jest istotną zaletą.
  • Technika ARTAS: to również zautomatyzowana, nowoczesna metoda przeszczepu włosów, podczas której specjalny robot wykorzystujący algorytmy oparte o sztuczną inteligencję, ocenia jakość jednostek włosowych i wybiera najlepsze zespoły mieszków z miejsca poboru. Robot może pobrać efektywnie nawet 1000 mieszków włosowych w ciągu 60 minut, a także przygotować nawet 2000 miejsc do wszczepienia włosów. Włosy po takim przeszczepie rosną bardzo podobnie, jak włosy naturalne. Efekt również jest bardzo naturalny.

Istnieje także inna klasyfikacja metod przeszczepiania włosów: wyróżnia się metodę STRIP i metodę FUE. Poniżej opisujemy, na czym polegają.

1. Metoda STRIP przeszczepiania włosów

Metoda STRIP polega na wycięciu pasku włosów z tylnej części głowy na długość ok. 15 cm i szerokość ok. 1 cm. Z paska wycina się następnie pojedyncze grafty zawierające ok. 1-3 włosy, po czym przy pomocy skalpela przygotowuje się kanaliki w miejscach, gdzie mają być wszczepione włosy i tam wkładane są grafty. Aby uzyskać dobry efekt, potrzebne są 3-4 zabiegi. Ponowny zabieg nie możliwy przed upływem 6 miesięcy.

2. Metoda FUE przeszczepu włosów

To obecnie innowacyjna metoda, która wyparła metodę STRIP. Polega na odizolowaniu mieszków włosowych, przy czym nie wycina się paska skóry z włosami z tyłu głowy, ale jedynie pobiera się pojedyncze meszki przy pomocy mikropunchów. Następnie nacinana jest skóra w miejscach, gdzie mają być przeszczepione włosy i tam umieszcza się mieszki. Zaletą tej metody jest fakt, że z tyłu głowy nie pozostaje blizna, dzięki czemu w przyszłości można nawet zgolić głowę bardzo krótko, a i tak nikt nie zauważy śladu po zabiegu. Wadą jest dużo wyższa cena zabiegu od metody tradycyjnej.

Przeszczep włosów: efekty przed i po (zdjęcia)

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć, które pokazują, jakie można uzyskać efekty decydując się na zabieg przeszczepu włosów. Jak widać, są one imponujące!

Przeszczep włosów u kobiety - efekty przed i po
Przeszczep włosów u kobiety - efekty przed i po. Źródło: Dr Turowski
Efekty przeszczepu włosów - zdjęcie po zabiegu
Efekty przeszczepu włosów. Źródło: Skin Laser
Zdjęcie przed i po przeszczepie włosów
Zdjęcie przed i po przeszczepie włosów. Źródło: Dermapoint
Efekty przed i po przeszczepie włosów
Efekty przed i po przeszczepie włosów. Źródło: Klinika Kolasiński

Przeszczep włosów – opinie. Czy warto?

O ile efekty przedstawiane na zdjęciach powyżej jednoznacznie wskazują, że efekt przeszczepu jest naprawdę spektakularny, o tyle opinie na ten temat na forach internetowych są podzielone. Mimo to, przeważają jednak opinie pozytywne. Oto kilka z nich:

Źródło: Forum Interia

„Szkoda, że piszą tu amatorzy. Przeszczep pomaga na krótką metę, a jest bardzo drogi. Łysina z czasem przesuwa się w stronę potylicy i masz efekt az zbyt bujnej czupryny, a dalej na czubku jedno wielkie gniazdo.”

Źródło: Forum Interia

„Tylko FUE warto zrobić, to jest tylko zabieg. Biorą włosy z jednego miejsca i wstawiają tam gdzie ich nie ma. Chwila moment i masz to czego chcesz. Ja zafundowałem sobie wyjazd wraz z przeszczepem bo taniej i dostajesz maksymalną gęstość jaką możesz przyjąć. Oczywiście nie każdy nadaje się do przeszczepu, bo zależy to od tego co aktualnie ma się na głowie dlatego lepiej zrobić przeszczep jak się ma co przeszczepiać.”

Źródło: Forum Kafeteria

„Witam ponownie, dzisiaj jest blisko 5 miesięcy po i wyrosło już około 60-70% włosów. Wygląda to dosyć naturalnie, ale jeszcze z jednej strony są trochę przerzedzone ale jak się spojrzy tak z góry. Prawdopodobnie będę jeszcze zagęszczał ale to już w przyszłości. Ogólnie jestem zadowolony, moje stare włosy nie wypadają (nie stosuję żadnych tabletek tylko minoksydyl do fukania na włosy) Zakoli już nie ma, włosy w moim przypadku dosyć szybko wyrosły bo z tego co miałem informacje u niektórych nawet dopiero w 6 miesiącu! A u mnie już po 2 miesiącach wychodziły nowe jak i wypadały jeszcze przechodzące szok. Po 3 miesiącach już było około 30% przeszczepionych włosów. Generalnie to do 2 miesięcy widać jeszcze jakieś zaczerwienienia czy inne niewielkie skutki uboczne przeszczepu u mnie to tylko sucha skóra w miejscu dawczym tak jakby łupież no ale od jakiś 3 miesiecy już tego nie ma . A no i miejsce biorcze jest w 100% nie widoczne i nie ma żadnego tam przerzedzenia, normalnie tak jak przed zabiegiem geste włosy ;)”

Ile kosztuje przeszczep włosów? Ceny w różnych miastach

Kliniki podają różne ceny przeszczepu włosów, a wszystko zależy od tego, jaki jest rozmiar łysiny, a także ile będzie przeszczepionych implantów. Cena zależy także od renomy kliniki, lekarza, który wykonuje przeszczep, a także od wielkości miasta. Cena może też być wyższa w klinikach, gdzie oferuje się dożywotnią gwarancję na wzrost przeszczepionych włosów. Na ogół jednak ceny przeszczepu włosów plasują się na poziomie 12-14 tys. zł. Poniżej przedstawiamy szacunkowe ceny w różnych miastach – nie stanowią one oferty handlowej!

Jelenia góra: 13 200 zł, Lubin: 13 800 zł, Świdnica: 13 500 zł, Wrocław: 13 700 zł, Bydgoszcz: 13 500 zł, Grudziądz: 13 200 zł, Toruń: 13 400 zł, Włocławek: 13 000, Lublin: 12 800 zł, Tomaszów Lubelski: 12 900 zł, Zamość: 12 200 zł, Zielona Góra: 13 900 zł, Bełchatów: 14 600 zł, Łódź 13 900 zł, Tomaszów Mazowiecki: 12 600 zł, Kraków: 14 000 zł, Nowy Sącz: 13 000 zł, Tarnów: 13 500 zł, Warszawa: 14 000 zł, Mińsk Mazowiecki: 13 800 zł, Płock: 13 600 zł, Opole: 13 400 zł, Przemyśl: 12 800 zł, Rzeszów: 13 000 zł, Białystok: 13 000 zł, Gdańsk-Sopot: 13 400 zł, Słupsk: 12 500 zł, Starogard Gdański: 13 500 zł, Tczew: 13 000 zł, Bielsko-Biała: 12 800 zł, Bytom: 14 500 zł, Częstochowa: 13 000 zł, Gliwice: 13 200 zł, Katowice: 13 900 zł, Mysłowice: 14 600 zł, Sosnowiec: 13 600 zł, Tychy: 13 400 zł, Żywiec: 13 600 zł, Kielce: 13 700 zł, Olsztyn: 12 800 zł, Kalisz: 12 00 zł, Piła: 12 600 zł, Poznań: 12 800 zł, Kołobrzeg: 12 800 zł, Stargard Szczeciński: 12 500 zł, Szczecin: 12 300 zł, Świnoujście: 11 900 zł.

O czym należy pamiętać po przeszczepie włosów?

W ciągu 2 tygodni od zabiegu przeszczepione mieszki gubią włosy po to, aby po 3 miesiącach ponownie zacząć dożywotnią produkcję. Dopiero po kolejnych 3 miesiącach od zabiegu włosy urosną na tyle, aby efekt był zadowalający.

Warto ponadto przed zabiegiem zapytać lekarza, jaką technikę zastosuję, jakie ma doświadczenie, a także czy mogą wystąpić powikłania.

Przeszczep włosów: wady i zagrożenia

To, o czym trzeba wiedzieć, to konieczność wykonania min. 3-4 zabiegów przeszczepu włosów, aby cieszyć się zadowalającymi, długotrwałymi efektami. Jeżeli włosy są przerzedzone na całej głowie, potrzebne będą min. 4 zabiegi. Kolejną wadą jest fakt, że w przypadku metody STRIP z tyłu głowy może pozostać wypukła blizna. Dopóki przykrywamy ją włosami, nie ma większego problemu, ale należy liczyć się z tym, że w takiej sytuacji nigdy nie będziemy mogli mieć krótkich włosów z tyłu głowy.

Innym zagrożeniem może być nieprecyzyjny chirurg. Podczas wszczepiania włosów konieczna jest duża precyzja i stosowanie odpowiednich kątów, aby efekt był naturalny i włosy nie rosły jednocześnie każdy w inną stronę.