Bonding, czyli piękne zęby na jednej wizycie

Bonding zębów - efekty po jednej wizycie

Bonding zębów to niedrogi i szybki sposób na uzyskanie pięknego uśmiechu – i to na jednej wizycie. Na czym polega ten zabieg i na jakie efekty można liczyć? Ile to kosztuje? Komu polecany jest bonding zębów? Wyjaśniamy.

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów do remedium na przebarwienia na zębach, wyszczerbienia, a nawet złamania. To bowiem metoda – całkowicie nieinwazyjna, w przeciwieństwie do np. licówek – która pozwala na naprawdę szybką naprawę wyglądu zębów. Polega ona na zastosowaniu kompozytu, który odbudowuje zęby i poprawia ich kolor. Efekty są widoczne natychmiast po zabiegu, zatem z całą pewnością można powiedzieć, że bonding pozwala uzyskać piękny uśmiech w ciągu jednej wizyty u stomatologa.

Bonding w przypadku złamanego zęba, wyszczerbienia lub przebarwień

Bonding zębów poleca się raczej w przypadku niewielkich problemów, chociaż nie brakuje także poważniejszych zastosowań, jak np. odbudowa kompozytowa zniekształconego lub złamanego zęba. Ponadto zabieg ten może stanowić rozwiązanie dla nierównych zębów – wówczas zamiast piłować wszystkie pozostałe zęby, gdy jeden jest np. krótszy, wystarczy ten jeden ząb wydłużyć z pomocą bondingu. Zabieg sprawdza się także w sytuacjach, gdy ząb pęknie czy się ukruszy.

Bonding można także traktować jako metodę maskującą przebarwienia zębów i żółty kolor, zamiast wybielania zębów np. laserem. Bond ponadto polecany jest osobom z diastemą i innymi nieestetycznymi szparami pomiędzy zębami.

Przeciwwskazania do wykonania bondingu

Istnieją niestety pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu bondingu: zęby muszą być zdrowe i wyleczone. Bezwzględnie nie można wykonywać bondingu na zębach z próchnicą czy chorobami przyzębia. Najpierw należy zająć się wyleczeniem chorób zębów i jamy ustnej, a dopiero potem można decydować się na bonding.

W jaki sposób wykonuje się bonding zębów?

Jeśli chodzi o odbudowę zębów kompozytem metodą bondingu, zabieg składa się z kilku etapów, a jego czas trwania zależy przede wszystkim od rodzaju przeprowadzanej korekty oraz od zdolności manualnych stomatologa. Znaczenie ma także liczba zębów do odbudowy. Niekiedy jednak już w ciągu godziny można uzyskać świetny efekt.

Jak wygląda zabieg bondingu – krok po kroku?

  • Bond jest umieszczany na zębie po jego oczyszczeniu (i przygotowaniu powierzchni).
  • Następnie wykonywane jest wytrawianie szkliwa zęba kwasem, który ma łagodne działanie, ale jednocześnie sprawi, że bond będzie miał dobrą przyczepność do zęba.
  • Kolejny krok to nałożenie żywicy kompozytowej, a także warstwy kompozytu właściwego,
  • Ostatni etap polega na naświetleniu kompozytu lampą stomatologiczną.

Cały zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny – nie wymaga, aby stosować znieczulenie.

Jakich efektów można się spodziewać?

Efekty bondingu zębów to zdecydowana poprawa wyglądu uśmiechu. Bondy sprawiają, że zęby stają się równe i mają ładny kształt. Jeśli wcześniej występowały np. ukruszenia korony czy też pęknięcia, po zabiegu bondingu nie będzie po nich śladu. Efektem bondingu może być także uzyskanie pięknego, białego uśmiechu bez przebarwień, jeśli powodem jego wykonania były właśnie zażółcenia czy inne niedoskonałości w kolorycie zębów (wówczas kolor kompozytu jest dostosowywany do koloru pozostałych zębów).

Jakie są zalety i wady bondingu zębów?

Zacznijmy od wad. Po pierwsze, bonding zębów nie jest metodą, która zapewni trwałą poprawę wygląd uzębienia – podobnie jak np. licówki. Pod tym względem niestety nie dorównuje koronom porcelanowym czy implantom. Z czasem bond (kompozyt) może zacząć się kruszyć i przebarwiać, zatem konieczne jest po kilku latach ponowne przeprowadzenie zabiegu lub skorzystanie z innej metody. Mając ponadto bond na zębach, należy o nie szczególnie dbać, zwłaszcza regularnie poddawać się zabiegom polerowania i oczyszczania zębów.

Zalety bondingu natomiast sprawiają, że jest to metoda bardzo często wybierana w gabinetach stomatologicznych. Po pierwsze, bonding zębów jest tani – nie kosztuje tak dużo, jak np. licówki. Po drugie, nie jest zabiegiem inwazyjnym (np. do założenia licówek konieczne jest spiłowanie części zęba), a jego przeprowadzenie wymaga zaledwie jednej wizyty.

Bonding – jak długo utrzymuje się na zębach?

Jeżeli bonding został wykonany prawidłowo, z użyciem wysoko jakościowych materiałów, a także przez doświadczonego stomatologa, powinien utrzymać się na zębach około 5 lat – pod warunkiem, że pacjent odpowiednio dba o zęby, regularnie przeprowadza profesjonalne oczyszczanie w gabinecie stomatologicznym, a także ma nawyki żywieniowe, które sprzyjają utrzymaniu zdrowego uśmiechu (np. ogranicza kawę, herbatę, czerwone wino, gazowane napoje słodzone i inne napoje, które mogłyby łatwo przebarwić kompozyt). Mając na zębach bonding, należałoby także rzucić palenie papierosów, gdyż te także mogą przebarwiać kompozyt.