Introwertyk – jak z nim postępować? 10 złotych rad

Introwertyk w związku - jak z nim postępować?

Introwertyk – nie zawsze relacja z nim jest łatwa, ale nie oznacza to, że związek z introwertykiem skazany jest na porażkę. Poznaj 10 złotych zasad postępowania z osobą o typie introwertycznym.

Kim jest introwertyk?

Twój partner woli sms od rozmowy telefonicznej? Woli spędzić sobotni wieczór w domu lub w towarzystwie 2-3 osób, zamiast wyjść na huczną imprezę? Jest osobą sprawiającą wrażenie powolnej, flegmatycznej i wycofanej? Prawdopodobnie jest on introwertykiem. Kiedy zrozumiesz jego sposób myślenia i odczuwania bodźców zewnętrznych, łatwiej będzie Ci się z nim dogadać w związku. Jest też kilka sposobów na to, aby życie z introwertykiem było łatwe, a związek satysfakcjonujący – o nich piszemy w dalszej części artykułu w postaci 10 złotych rad.

10 złotych rad w relacji z introwertykiem

Pamiętaj, że bycie introwertykiem też nie jest łatwe, zwłaszcza dziś, we współczesnym świecie, gdy otacza nas ogrom bodźców. Wszystkiego jest dużo, w tym więcej mamy też stresu, a jedyna ostoją wydaje się być własny dom, w którym możemy się wyciszyć. Nie wszyscy jednak rozumieją, że introwertyk potrzebuje bycia sam na sam i nie lubi być często w tym hucznym świecie. Z tego powodu nierzadko uważa się go za dziwaka czy osobę, która nie lubi ludzi, co jest bardzo krzywdzące. Introwertycy również potrzebują przyjaciół i rozmowy z innymi ludźmi. Ba, są świetnymi kumplami, potrafią doskonale słuchać, angażują się mocno w trwałe relacji – jednak są też osobami niełatwymi do współżycia, jeżeli druga strona nie rozumie ich natury. Jak zatem postępować z introwertykiem, aby przyjaźń czy związek partnerski były łatwiejsze? Aby obie strony znalazły w tych relacjach szczęście i satysfakcję? Poznajcie 10 złotych rad.

1. Uszanuj potrzebę samotności

Introwertyk lubi samotność. Oczywiście są momenty, gdy lubi wychodzić z zaufanymi przyjaciółmi, jednak nie zmienia to faktu, że potrzebuje własnej przestrzeni i przebywania w samotności: w domu, pod kocem, z Netflixem – z daleka od innych. Gdy introwertyk jest sam, nie nudzi się – nie szukaj wówczas dla niego rozrywek na siłę. Nie zmuszaj go również do ciągłych wyjść, rozmów czy aktywności – uszanuj to, że do uzyskania wewnętrznej równowagi, introwertyk potrzebuje od czasu do czasu pobyć sam ze sobą.

2. Nie zapraszaj obcych osób na spotkania w gronie najbliższych

Dla introwertyka trudne są sytuacje, gdy na spotkaniu z rodziną czy przyjaciółmi pojawiają się obce osoby, o czym wcześniej nie zostaliśmy poinformowani. Wówczas introwertyk zamyka się, czuje się niemal sparaliżowany, a spotkanie staje się koszmarem. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, gdy jest on zmuszony do aktywizacji: mówienia, opowiadania o sobie czy – co gorsza – zabawiania towarzystwa. Dlatego zanim weźmiesz introwertyka na takie spotkanie, uprzedź go, że będą na nim obce osoby.

3. Pozwól introwertykowi się wypowiedzieć

Introwertycy bardzo często robią przerwy w mówieniu – podczas nich zwykle myślą o tym, co powinni powiedzieć (ponieważ taka jest natura introwertyka: najpierw myśli, potem mówi). Pozwól więc introwertykowi na wykonywanie przerw w mówieniu. Nie pospieszaj go, nie wtrącaj swoich słów, nie przerywaj – poczekaj, aż partner zbierze się w sobie i zacznie mówić. To rada kierowana zwłaszcza do ekstrawertyków, którzy mówią z natury bardzo dużo, nie robią przerw w wypowiedziach i ciężko jest wtrącić cokolwiek rozmówcy. Daj więc introwertykowi możliwość zabrania głosu.

4. Uprzedzaj introwertyka, że do niego przyjdziesz

Introwertycy bardzo nie lubią niezapowiedzianych wizyt. W sytuacji, gdy nawet bardzo lubiana przez nich osoba przychodzi nagle, niezapowiedziana, czują się bardzo niekomfortowo – prawdopodobnie planowali spędzić dzień w samotności lub mieli inne plany i nie przygotowali się mentalnie na interakcje z inną osobą. Pamiętaj, że dom to dla introwertyka niemal święte miejsce – dlatego nie lubią, kiedy ktoś im w tym domu przeszkadza, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie było to zaplanowane. Zrezygnuj więc z robienia introwertykowi „niespodzianki” w postaci niezapowiedzianych odwiedzin (nawet w najlepszych intencjach), tylko umów się z nim konkretnie na spotkanie.

5. Zrozum, że introwertyk może męczyć się w dużej grupie

Jesteście na imprezie, a Twój introwertyczny partner chce wcześniej wracać do domu? To całkowicie normalne dla tego typu osobowości. Nie powinno się na takie osoby naciskać i namawiać, aby zostały dłużej – ich pasek interakcji prawdopodobnie został wypełniony i introwertyk marzy o tym, aby w końcu pobyć ze sobą sam na sam. Nie odbierajcie ponadto takiego zachowania jako sygnału, ze bawił się źle – w przypadku introwertyka nie ma to absolutnie związku, po prostu taka jest jego natura, że ma pewien limit bodźców, które może przyjąć, aby nadal czuć się komfortowo. Gdy jest ich za dużo lub trwają za długo, staje się wyczerpany (pamiętaj, że introwertyk o wiele silniej od innych typów osobowości odbiera bodźce zewnętrzne, a jego mózg o wiele bardziej wszystko analizuje – to ogromny wydatek energetyczny).

6. Zaakceptuj, że introwertyk może nie chcieć rozmawiać

Jeśli chcesz, aby Twój introwertyczny partner był szczęśliwy i aby Wasza relacja była zdrowa, musisz zrozumieć, że może on nie chcieć niekiedy rozmawiać. Nie oznacza to, że coś jest nie w porządku między Wami, czy stało się coś niedobrego. Wyrażenie „Nie chcę rozmawiać” oznacza dosłownie „nie mam ochoty na rozmowę – to dla mnie za dużo bodźców i muszę odpocząć”. Tutaj zupełnie nie chodzi o Ciebie.

Pamiętaj, że w naturze introwertyka leży potrzeba, aby raz na jakiś czas się „wyłączyć”. Wówczas nie chce on nigdzie wychodzić a nawet odpisywać na smsy. Zwykle nie oznacza to, że jest obrażony czy już nas nie lubi – po prostu w tym czasie ładuje akumulatory i niedługo sam się odezwie. Chyba że potrzebujesz pomocy – wówczas przybędzie od razu.

7. Pisz, zamiast dzwonić

Introwertycy preferują wiadomości sms czy e-mail od rozmów telefonicznych. Kiedy słyszą dzwonek telefonu, dostają wręcz paraliżu – stresują się tym, że będą musieli podjąć nieplanowaną interakcję. Postaraj się więc to w miarę możliwości uszanować – najpierw napisz sms czy e-mail, a jeśli chcesz porozmawiać, uprzedź o tym w wiadomości tekstowej – z pewnością obniżysz ryzyko, że Twój introwertyczny partner się zestresuje i rozmowa będzie dla niego nieprzyjemna.

8. Nie obrażaj się, jeżeli introwertyk odwoła spotkanie w ostatniej chwili

To minus bliskiej relacji z introwertykiem – dla nikogo odwoływanie planów na ostatnią chwilę nie jest fajne i może zagrozić praktycznie każdej relacji. Jednak w przypadku relacji z osobą introwertyczną należy mieć na uwadze taki scenariusz – ponieważ może się zdarzyć, że nie będzie miała ona sił na bycie towarzyskim w danym momencie, a spotkanie będzie dla niej prawdziwą katorgą. To dość egoistyczne podejście, więc można traktować je różnie – jedni się na to godzą, inni nie i wówczas związek nie ma szans na przetrwanie. Ważne jest, aby nie brać do siebie faktu odwołania spotkania – introwertyk nie rezygnuje z niego z Twojego powodu.

9. Nie oczekuj, że introwertyk będzie wylewny

Introwertycy nie są wylewni i ciężko jest im okazywać emocje. Taki stan rzeczy trudno zaakceptować ekstrawertykom, u których w naturze jest okazywanie emocji. To, że introwertyk nie okazuje emocji nie oznacza, że ich nie ma. Osoby o introwertycznym temperamencie często są bardzo wrażliwe, pełne uczuć, które jednak skrywają z powodu różnych obaw. Dlatego nierzadko są one niesłusznie uznawane za osoby mało empatyczne, co jest bardzo krzywdzące.

Introwertycy mogą nie być fanami przytulania się na powitanie czy mówienia komplementów. Rzadko dzielą się emocjami czy mówią, co do Ciebie czują. Doceń jednak to, że fakt spotkania z Tobą np. w mało komfortowym dla nich miejscu, może być sam w sobie wielkim wyznaniem miłości czy przyjaźni. Najważniejsze jest więc spojrzenie na daną sytuację z perspektywy drugiej strony – wówczas zrozumiesz, wiedząc, jaka jest natura osób introwertycznych, jaki stosunek ma do Ciebie partner. Może on całkowicie inaczej okazywać miłość, ponieważ inaczej nie potrafi lub nie jest to dla niego naturalne.

10. Wyrażaj akceptację dla natury introwertyka

Nie wmawiaj ani sobie, ani introwertycznej osobie, że jest leniwa i że jest to nienormalne. Po prostu zaakceptuj ją taką, jaka jest. I ta zasada jest kluczem do zbudowania trwałej, satysfakcjonującej relacji z introwertykiem.