Introwertyk – kto to jest? Jak dogadać się w związku z introwertykiem?

Introwertyk - cechy osobowości, związki, praca zawodowa

Introwertyk to osoba, którą znacznie bardziej interesuje świat wewnętrzny od życia społecznego. Jak rozmawiać z introwertykiem, aby utrzymać dobre relacje? Czy możliwy jest związek ekstrawertyka z introwertykiem? Jakie są cechy charakterystyczne introwertyka i jak zrozumieć jego uczucia? Jak rozpoznać introwertyka? Które zawody są najlepsze dla takiego typu osobowości? Podpowiadamy w artykule – zapraszamy do lektury.

Typy osobowości Carla Junga

Pojęcia, takie jak introwertyzm czy ekstrawertyzm, mają swoje korzenie w teorii typów osobowości stworzonej przez Carla Gustawa Junga, zapoczątkowanej w XX wieku w pracy „Typy psychologiczne”. Po latach podział na dwa typy osobowości został rozszerzony, ponieważ gro osób posiada zarówno cechy introwertyków, jak i ekstrawertyków. Trzeci typ osobowości nazwano ambiwersją (mówimy o ambiwertyku).

W temacie typów osobowości, istotne są czynniki, które wpływają na jej kształtowanie. Są to zarówno uwarunkowania biologiczne, jak i środowisko społeczne czy nabyte doświadczenie. To właśnie z kombinacji tych trzech czynników uzyskujemy pełny obraz naszej osobowości. O ile na uwarunkowania biologiczne nie mamy wielkiego wpływu (mózg ekstrawertyka różni się od budowy mózgu introwertyka), o tyle na czynnik społeczny – jak najbardziej. Rola społeczeństwa w kształtowaniu osobowości jednostki jest niezwykle duża. Wpływ na nasze zachowania – a więc i doświadczenia – ma środowisko, w którym dorastamy, rozwijamy się, przebywamy na co dzień. Nasza osobowość jest kształtowana nieustannie w relacjach z innymi ludźmi – często mają oni większy wpływ na to, jacy jesteśmy, niż nam się wydaje. Kolejny czynnik – doświadczenie, czy inaczej podejmowanie decyzji – również możemy w pewnym stopniu sami kształtować. Na pewne decyzje mamy bowiem ogromny wpływ. To my decydujemy o tym, czy podejmiemy ryzyko, czy raczej zostaniemy na bezpiecznej, wycofanej pozycji. Każda decyzja ma swoje konsekwencje: dobre, a niekiedy złe – ale wszystkie z nich kształtują naszą osobowość poprzez nabywanie doświadczenia.

Różnice biologiczne a typy osobowości

Już u 4-miesięcznych niemowląt można stwierdzić, czy wyrosną one na introwertyków, czy ekstrawertyków. Introwertycy są ogromnie wrażliwi na bodźce zewnętrzne – reagują bardziej na hałasy, światło czy zapachy. Ekstrawertycy natomiast lepiej znoszą oddziaływanie bodźców zewnętrznych – nie są one tak wyczerpujące dla nich, jak dla introwertyków. Za różnice te w najmłodszych latach – a później w dużym stopniu w dorosłym życiu – odpowiadają czynniki biologiczne, a konkretniej – mózg. Ekstrawertycy w życiu kierują się szukaniem nagród, a introwertycy – częściej odczuwają strach, ze względu na charakterystyczny układ mózgu.

Mózg ekstrawertyka napędzany jest dopaminą, która odpowiada za potrzebę ekscytacji, za dążenie do nagród, poznawanie świata – stąd ekstrawertykom ciężko wysiedzieć w miejscu. Mózg introwertyka natomiast napędzany jest acetylocholiną, która odpowiada za pamięć, koncentrację, uczenie się, poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu introwertycy posiadają mocno wykształcony instynkt samozachowawczy – są bardzo czujni, ostrożni i starają się nie podejmować ryzyka. Przeciwnie jest z ekstrawertykami – którym dopamina dodaje odwagi, gdy tylko istnieje szansa osiągnięcia jakiegoś celu.

Kim jest introwertyk?

Przejdźmy teraz już konkretnie do opisu osobowości, jaką jest introwertyzm. Z definicji, introwertyk to osoba skupiająca się na własnych odczuciach wewnętrznych, a świat zewnętrzny wywołuje u niej o wiele mniejsze zainteresowanie. Introwertyk dokładnie analizuje własne myśli i doznania. Można to łatwo pomylić (na pierwszy rzut oka) z egocentryzmem – ale bycie introwertykiem absolutnie nie jest jednoznaczne z byciem egocentrykiem. Introwertyk lubi rozważać różne kwestie w samotności, ceni sobie wyciszenie i spokój. Ponieważ często analizuje wszelkie sytuacje, odczucia i myśli, tak naprawdę nigdy się nie nudzi. Nie potrzebuje – tak jak ekstrawertyk – ciągłej stymulacji z zewnątrz, aktywności, kontaktów z innymi ludźmi, podejmowania wyzwań. Warto przy tym jednak zauważyć, że bycie introwertykiem nie oznacza bycia zamkniętym na innych – nie jest to równoznaczne z nieśmiałością. Introwertyk woli – zamiast poznawania nowych osób czy przebywania w dużym gronie – kameralne spotkania z najbliższymi mu osobami. W pracy przykładowo, woli samodzielnie i w ciszy przemyśleć pewne strategie i skonsultować je z zaufanymi osobami, zamiast brać udział w burzy mózgów.

Introwertyk a ekstrawertyk. Kanał YouTube Selfmastery.

Warto wspomnieć także, że niezwykłą siłą introwertyków jest kreatywność. Wśród znanych introwertyków znajdziemy wielu malarzy, pisarzy, muzyków czy twórców przełomowych teorii – np. Albert Einstein, Bill Gates, Abraham Lincoln, Michał Anioł, Mahatma Ghandi, Fryderyk Chopin.

Introwertyk – cechy charakterystyczne

 • Introwertyk w kontaktach z ludźmi wybiera mniejsze kręgi znajomych – ma kilkoro dobrych przyjaciół, zamiast grona wielu znajomych.
 • Często oddaje się rozmyślaniom. Woli słuchać, niż aktywnie uczestniczyć w dyskusji, jednak przyjemnością dla niego może być dyskusja głęboka i wielogodzinne debatowanie o różnych kwestiach.
 • Introwertyk ceni sobie swój świat wewnętrzny bardziej od tego, który go otacza. Jest skupiony na wyobraźni i fantazji.
 • Nie potrzebuje wrażeń czy adrenaliny lub stymulacji różnymi bodźcami. Wystarczającą rozrywką jest dla niego analizowanie swoich uczuć, przemyśleń, planowanie działań.
 • Rzadko podejmuje ryzyko – przed podjęciem decyzji dokładnie analizuje wszystkie za i przeciw, a także możliwe schematy. Zanim podejmie pierwszy krok, musi dokładnie się nad nim zastanowić. Jest bardzo ostrożny.
 • Introwertyk najlepiej pracuje wtedy, gdy jego zadania są dobrze zorganizowane, a otoczenie nie jest zakłócone (panuje cisza, spokój, a otoczenie jest mu znane). Skrajny introwertyk preferuje nawet pracę i przebywanie w całkowitym odosobnieniu.
 • Introwertyk nie dziel się na ogół swoimi myślami, swoim zdaniem, uczuciami – wyjątkiem mogą być jedynie bardzo bliskie mu osoby.

Introwertyk w relacjach z innymi ludźmi

Introwertyk nie lubi tłumów – czuje się wówczas bardzo nieswojo i niekomfortowo. Dobrze czują się natomiast w spotkaniach towarzyskich z 1 czy 2 osobami. I wbrew powszechnemu przekonaniu, introwertyk tak naprawdę nie jest nietowarzyski. Nie jest po prostu miłośnikiem imprez, tłumu i hałasu, ale w otoczeniu kilku najbliższych osób może doskonale spełniać się jako dusza towarzystwa. Z przyjemnością wchodzi wówczas w polemikę i wypowiada swoje zdanie. Uwarunkowane jest to faktem, że introwertyk musi czuć się bezpiecznie, czego przyczyną jest jego układ mózgu. Wystarczy, że w gronie bliskich osób znajdzie się jeden nieznajomy, introwertyk może ponownie przejść w rolę słuchacza, a niżeli aktywnego uczestnika dyskusji.

Introwertyk nie lubi również załatwiania spraw w otoczeniu innych osób. Przez telefon woli rozmawiać w samotności. A jeszcze bardziej preferuje wysłanie e-maila, zamiast rozmowy na osobności czy przez telefon.

Jeśli chodzi o kontakty z introwertykiem – dla drugiej strony mogą być one trudne, ale mają niepodważalne zalety. Introwertyk potrafi świetnie słuchać. Rozmowa z nim jest spokojna i rzeczowa. Taka osoba nie wyrazi pochopnie swojego zdania – najpierw dokładnie przemyśli to, co chce powiedzieć. Z tego względu introwertyk doskonale nadaje się np. na szefa – ponieważ przed podjęciem decyzji dokładnie ją przemyśli.

Jeszcze jedną ważną cechą introwertyka jest to, że nie otacza się on dużym gronem znajomych. Dopuszcza do siebie naprawdę niewielu ludzi – ale Ci, których zaliczy do swoich bliskich znajomych, są dla niego ogromnie ważni, a relacje z nimi stają się bardzo głębokie.

Jak żyć z introwertykiem w związku?

Niemal 1/3 populacji świata to osoby o typie introwertycznym. Pewne jest zatem, że istnieje wiele związków z introwertykami, a co więcej, często z introwertykiem wiąże się ekstrawertyk. Kilka słów o takiej relacji napisał Patryk Wójcik, psycholog:

„Ekstrawertycy i introwertycy mogą męczyć się swoim towarzystwem. Introwertycy skupiają się na budowaniu trwałych i głębokich relacji, ale tylko z wybraną grupą osób. Ekstrawertycy mają więcej płytkich i przelotnych znajomości. Nie oznacza to jednak, że nie mogą się oni ze sobą dogadać. Wystarczy tylko trochę empatii i zrozumienia dla drugiej strony. Mózgi ekstrawertyków i introwertyków są od siebie różne, dlatego inaczej muszą się ze sobą komunikować. W ten sposób można stworzyć ciekawą mieszankę mocnych stron. Zamiast walczyć ze swoimi słabościami, lepiej zacząć się uzupełniać...” - psycholog Paweł Wójcik.

To bardzo ciekawe słowa, pokazujące nam, co jest tak naprawdę najważniejsze w budowaniu relacji międzyludzkich. Za zły stan relacji z introwertykiem (np. brak rozmowy, zaufania, otwartości) wcale nie musi odpowiadać sam introwertyk – być może druga strona nie skupia się na jego mocnych stronach, tylko na tym, co jest inne od jej osobowości czy słabościach. Introwertyk oczywiście będzie sprawiał wrażenie mało zaangażowanego – jednak jeśli poczuje się w relacji pewnie, zwykle dba o jej rozwój. Jest doskonałym słuchaczem – a ekstrawertyk lubi mówić o swoich emocjach – zatem logicznym rozwiązaniem jest rozmowa i otwartość.

Wiążąc się z introwertykiem należy jednak uszanować to, że potrzebuje on kilku chwil samotności – samotnego spaceru, wyjazdu na kilka dni czy zamknięcia się w pokoju z książką. Takie zachowania często błędnie są odczytywane przez ekstrawertyków, co jest spowodowane niezrozumieniem mechanizmu działania introwertyka, jego sposobu odczuwania czy myślenia. Chwila samotności nie oznacza, że introwertyk stroni od partnera – po prostu potrzebuje on pobyć trochę czasu z samym sobą, ze swoimi myślami i uczuciami. Takie chwile samotności dobrze wpłyną na jego samopoczucie, a co za tym idzie – mogą również dobrze wpłynąć na cały związek, ponieważ introwertyk będzie spełniony.

Introwertyk a praca zawodowa

Obecnie pracodawcy często cenią są wśród pracowników dobrą współpracę i wspólne działanie. Na pozór introwertykowi ciężko będzie takie zadanie spełnić – nie lubi on pracy w grupie, woli w samotności przemyśleć różne strategie. Czy to skreśla introwertyka z rynku pracy? Oczywiście, że nie! Może on być świetnym pracownikiem z wielu powodów. Przede wszystkim jest bardzo sumienny i dokładny – nie zostawia pracy na później. Dzięki temu sprawdzi się w roli redaktora tekstów, programisty czy mechanika, gdzie niezbędna jest dokładność działania i sumienność. Introwertyk raczej nie sprawdzi się w roli coacha, ale już jako doradca klienta czy sprzedawca może poczuć się dobrze, ponieważ wchodzi w konwersację z 1-2 osobami jednocześnie.

Istotną cechą introwertyka jest umiejętność słuchania. Cecha ta jest szczególnie ważna w kontakcie z klientem, ponieważ dzięki temu, wzbudza on w rozmówcy zaufanie, co ułatwi przekonać kupującego, że potrzebuje danego produktu. A ponieważ introwertyk ma analityczny umysł, będzie umiał dobrze doradzić klientowi, jaki produkt wybrać, aby spełnił on wszystkie oczekiwania.

Jeśli już mowa o umiejętności analizowania, introwertyk doskonale spełni się w roli kierowniczej. Taki człowiek dodatkowo jest bardzo konsekwentny, opanowany i stawia jasne oczekiwania. Potrafi oddzielić życie zawodowe od relacji prywatnych.

 • Zawody najlepsze dla introwertyka: muzyk, archiwista, bibliotekarz, pisarz, księgowy, programista, analityk danych, naukowiec, właściciel sklepu internetowego, leśnik.
 • Zawody najgorsze dla introwertyka: manager projektu, przedstawiciel handlowy, coach, pr-owiec, lekarz, nauczyciel, kelner, trener, aktor.

Stereotypy na temat introwertyków

Powszechnie uważa się, że introwertycy są osobami aspołecznymi. To bardzo krzywdzące stwierdzenie, ponieważ introwertyk lubi kontakty z innymi ludźmi, ale tylko zaufanymi, które dobrze zna i czuje się w ich towarzystwie bezpiecznie. Nie unika wszelkich relacji – po prostu nawiązuje kontakty ostrożniej niż inni.

Wyciszenie introwertyków często ujednolica się z ignorancją, znudzeniem czy poczuciem „wyższości”. To również nie ma związku z prawdą – introwertyk po prostu jest bardziej wyciszony i nie angażuje się w dyskusję – woli być słuchaczem.

Zalety i wady bycia introwertykiem

Do zalet introwertyków można zaliczyć z pewnością: umiejętność słuchania, umiejętność analizowania i obserwacji, brak pochopnych decyzji, opanowanie i spokój, wyciszenie, kreatywność i wrażliwość, koncentracja, konsekwencja.

Z wad natomiast można wymienić takie cechy, jak: uczucie osamotnienia w większej grupie osób, poczucie, że wielu ludzi chce naruszyć jego strefę prywatności; wstydliwość, brak stanowczości, zbytnia ostrożność, nieumiejętność lub trudność wyrażania swoich uczuć.

Sprawdź, czy jestem introwertykiem [TEST]

Przeczytaj poniższe pytania. Jeśli na większość z nich Twoja odpowiedź jest twierdząca, prawdopodobnie jesteś introwertykiem.

 1. Nie lubisz załatwiać różnych spraw w obecności innych osób?
 2. Masz lęk przed wystąpieniami publicznymi?
 3. Nie lubisz brać udziału w „burzy mózgów” – wolisz pracować w samotności?
 4. Wolisz napisać e-maila niż porozmawiać na osobności lub przez telefon?
 5. Nie potrzebujesz spontanicznych wyjazdów czy spotkań z innymi?
 6. Nie masz obawy, że spędzisz samotny wieczór w domu – a wręcz przeciwnie, cieszysz się, że będziesz mieć chwilę dla siebie?
 7. Zamiast klubu czy koncertu wolisz pójść do kameralnego pubu lub kawiarni?
 8. Nie lubisz poznawać nowych ludzi?
 9. Większość decyzji, które podjąłeś/aś w życiu jest wynikiem dokładnych analiz?
 10. Rutyna nie jest dla Ciebie czymś nudnym lub denerwującym, a nawet przeciwnie – daje Ci poczucie bezpieczeństwa?
 11. W towarzystwie wolisz słuchać, zamiast przewodzić dyskusji?

Bibliografia

 • Kozak A., Siła introwersji. Wykorzystaj swój potencjał, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2016.
 • Szymański I., Wpływ typu umysłowości decydenta na decyzje zarządzania personelem, s. 96-97, Warszawa 2012.
 • Jodzio K., Neuropsychologia, Warszawa 2009, wyd. PWN.
 • Hall C., Lindzey G., Campbell J.B., Teorie osobowości, Warszawa 2008, wyd. PWN.