Jak dostać skierowanie do sanatorium?

Jak dostać skierowanie do sanatorium?

Skierowanie do sanatorium na leczenie uzdrowiskowe – na jakiej podstawie jest wystawiane, przez kogo i kiedy jest większa szansa jego uzyskania? Wyjaśniamy.

Kto wystawia skierowanie do sanatorium?

Skierowanie na leczenie w sanatorium wystawia lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), bądź specjalista. Jeżeli jest brak przeciwwskazań do takiego leczenia, lekarz może wystawić skierowanie, biorąc jednak pod uwagę 12-miesięczny okres wymagany od ostatniego leczenia uzdrowiskowego bądź rehabilitacji.

Skierowanie do sanatorium – wymagania

Lekarz musi w skierowaniu wpisać wyniki obowiązujących badań, a także załączyć różne kserokopie. Jeżeli pacjent przebywał w szpitalu, konieczne jest też dołączenie kserokopii karty z wypisu. Możemy zatem uzyskać ponowne skierowanie do sanatorium dopiero wtedy, gdy minie rok od ostatniego wyjazdu.

Jeśli chodzi o wymagane dokumenty i badania, są one następujące:

  • morfologia krwi,
  • badanie OB,
  • badanie ogólne moczu,
  • RTG klatki piersiowej z opisem (jeśli lekarz stwierdzi, że są wskazania do wykonania tego badania),
  • EKG (powyżej 60. roku życia lub w przypadku chorób kardiologicznych – w tym także nadciśnienia).

Do sanatorium może też wyjechać na podstawie skierowania dziecko. Wówczas potrzebne są takie badania, jak badanie OB, morfologia krwi, badanie ogólne moczu. Wymagana jest też kserokopia z karty szczepień.

Gdzie dostarczyć skierowanie do sanatorium?

Zwykle skierowanie do sanatorium NFZ otrzymuje od lekarza prowadzącego. Jeśli tak się nie stanie, pacjent może samodzielnie dostarczyć skierowanie do oddziału NFZ w terminie maksymalnie 30. dni od dnia wystawienia.

Rejestracja skierowania do sanatorium

Skierowanie do sanatorium jest rejestrowane w systemie NFZ wraz z datą wpływu do danego oddziału. Każde skierowanie ma ponadto swój własny numer. Jeżeli występują braki formalne we wniosku, np. brak czytelnego podpisu lekarza prowadzącego, skierowanie zostaje przez NFZ odsyłane do nadawcy w celu uzupełnienia. Czas oczekiwania na leczenie w sanatorium liczymy zatem nie od daty rejestracji skierowania w systemie NFZ, ale od daty wpływu tego skierowania do danego oddziału NFZ.

Po rejestracji, skierowanie jest przekazywane do lekarza specjalisty zatrudnionego przez dany oddział NFZ, w celu oceny przez niego zasadności skierowania. Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, m.in.:

  • wydolność układu oddechowego,
  • stan układu motorycznego,
  • wydolność układu krążenia,
  • zdolność do samodzielności i samoopieki,
  • możliwe przeciwwskazania do konkretnych zabiegów.

Jeżeli lekarz ma wątpliwości, może poprosić o uzupełnienie wniosku o dodatkowe badania czy konsultacje medyczne (np. konsultację onkologiczną). Wówczas skierowanie jest odsyłane z NFZ do lekarza kierującego, a my otrzymujemy na ten temat pisemną informację. Jeżeli lekarz NFZ nie zaakceptuje skierowania, ponieważ będzie widział przeciwwskazania medyczne do podjęcia leczenia w sanatorium, skierowanie powraca do lekarza prowadzącego wraz z wyjaśnieniem. Pacjent również jest o tym fakcie powiadamiany.

Jeśli natomiast wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony, ale będzie brakowało miejsc, skierowanie do sanatorium oczekuje w kolejce, o czym również zostaniemy poinformowani. Otrzymamy także informację na temat indywidualnego numeru skierowania (dzięki temu możemy samodzielnie sprawdzić kolejkę do sanatorium w przeglądarce skierowań), profilu leczenia oraz orientacyjnego czasu oczekiwania.

W sytuacji, gdy wniosek zostanie odrzucony z powodu przeciwwskazań (lub braku wskazań do leczenia uzdrowiskowego), NFZ odeśle skierowanie do lekarza prowadzącego. Od tej decyzji możemy się jednak odwołać.

Ile czeka się na przydział do sanatorium?

Czas oczekiwania liczymy od daty wpływu skierowania do oddziału NFZ. Orientacyjny czas wynosi obecnie ok. 27 miesięcy – dotyczy to osób dorosłych i leczenia sanatoryjnego. Jeśli natomiast chodzi o leczenie szpitalne, czas oczekiwania dla osób dorosłych wynosi ok. 5 miesięcy. W przypadku dzieci od 3. do 18. roku życia czas oczekiwania na leczenie szpitalne wynosi ok. 3. miesięcy – taki sam czas oczekiwania jest na leczenie w sanatorium wraz z opiekunem (dzieci do 6. roku życia).

Wyjazd do sanatorium w pandemii COVID-19

Aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego należy mieć ujemny wynik testu w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 – bądź być osobą zaszczepioną dwiema dawkami (jeśli jesteśmy zaszczepieni, nie musimy wykonywać testu diagnostycznego).

Jeśli chodzi o wykonanie testu, należy przed tym skontaktować się z wybranym sanatorium oraz podać swój numer telefonu – jest to konieczne do tego, aby sanatorium poinformowało nas przed wyjazdem o wyniku testu.

Materiał do badania należy pobrać nie wcześniej niż na 4 dni przed rozpoczęciem terminu leczenia uzdrowiskowego. Dokładny termin wykonania testu oraz lokalizacja, gdzie możemy go przeprowadzić, zostanie wysłany sms-em. Obsługa danego punktu będzie poinformowana, że mamy obowiązek wykonania testu, więc nie potrzebujemy żadnego dodatkowego skierowania na badanie. Test jest w tej sytuacji bezpłatny – finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rezygnacja z leczenia w sanatorium – zwrot

Dodatni wynik testu oznacza, że nie możemy wyjechać w planowanym terminie na leczenie uzdrowiskowe. Jeśli tak jest i nie możemy skorzystać z leczenia, możemy je zwrócić. Rezygnacji należy dokonać jak najszybciej i pisemnie, podając jej powód. Oceny rezygnacji dokonuje oddział NFZ – uznaje on zwrot za zasadny m.in. w przypadku nagłego wypadku losowego, choroby świadczeniobiorcy czy też szczególnie ważnej sytuacji rodzinnej bądź życiowej, która była zaplanowana przed otrzymaniem potwierdzonego skierowania (np. ślub w rodzinie). Powodem może też być wyznaczony termin szczepienia, który koliduje z terminem leczenia.

Jeśli rezygnacja jest uznana przez NFZ jako zasadna, otrzymamy nowy termin leczenia – przesunięcie leczenia następuje maksymalnie o 1-2 turnusy. Jeśli natomiast rezygnacja w oczach NFZ będzie bezzasadna, skierowanie będzie odesłane do lekarza prowadzącego.

Sprawdź także: Sanatorium NFZ 2022: zmiany, zasady, kolejka