Leczenie w sanatorium – 10 ważnych punktów! Kolejka, skierowanie, koszty itd.

Leczenie uzdrowiskowe w sanatoriach cieszy się dużą popularnością, przez co na wyjazd w ramach NFZ trzeba czekać czasami nawet 3 lata. Co warto wiedzieć o leczeniu w sanatorium? Jakie są zasady korzystania? Ile kosztuje taki wyjazd? Zobacz 10 pytań i odpowiedzi – dowiedz się wszystkiego o leczeniu w sanatorium.

Leczenie uzdrowiskowe w sanatoriach cieszy się dużą popularnością, przez co na wyjazd w ramach NFZ trzeba czekać czasami nawet 3 lata. Co warto wiedzieć o leczeniu w sanatorium? Jakie są zasady korzystania? Ile kosztuje taki wyjazd? Zobacz 10 pytań i odpowiedzi – dowiedz się wszystkiego o leczeniu w sanatorium.

1. Jak można wyjechać do sanatorium? Ile się czeka?

Z sanatorium można skorzystać zarówno w ramach pobytu komercyjnego, jak i na skierowanie przez instytucje ubezpieczeniowe. Jeśli chodzi o wyjazd komercyjny, musimy sami pokryć wszelkie koszty leczenia, zabiegów, opieki medycznej, wyżywienia i zakwaterowania. Jednakże na taki wyjazd nie musimy czekać. Inaczej jest w przypadku wyjazdu do sanatorium w ramach funduszu ubezpieczyciela: NFZ, ZUS lub KRUS. Taki wyjazd jest odpłatny tylko częściowo, przy czym największe koszty (czyli te związane ze specjalistycznymi zabiegami i opieką medyczną) są pokrywane przez ubezpieczyciela. Stąd chętnych na taki wyjazd jest wiele, a kolejki do sanatorium robią się coraz dłuższe. Z różnych opinii możemy wnioskować, że na wyjazd do sanatorium obecnie czeka się od 1. do nawet 3. lat. Wiele zależy od tego, kiedy chcemy wyjechać (sezon letni czy zimowy), jaki mamy profil leczenia, a także jaka miejscowość uzdrowiskowa została przez nas wybrana (jedne są bardziej „oblegane” od innych – np. nadmorskie).

Zobacz, jak sprawdzić kolejkę do sanatorium – TUTAJ.

2. Gdzie można odbyć leczenie uzdrowiskowe i jak długo trwa?

Nie każdy wie, że leczenie uzdrowiskowe może być przeprowadzone nie tylko w sanatorium, ale i np. szpitalu uzdrowiskowym. Jednakże to, do jakiego ośrodka zostaniemy skierowani, decyduje nasz stan zdrowia i rodzaj choroby. Jakie są możliwości i jak długo trwa pobyt w danym rodzaju ośrodku?

W szpitalach uzdrowiskowych dla osób dorosłych, a także w sanatoriach, pobyt leczniczy trwa 21 dni. Szpitale uzdrowiskowe dla dzieci natomiast, prowadzą turnusy 27-dniowe. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą ponadto skorzystać z leczenia w sanatorium dla dzieci wraz z opiekunem – i takie leczenie trwa wówczas 21 dni (a jeśli dziecko jest starsze, może wyjechać do sanatorium bez opiekuna). Możliwa jest też rehabilitacja dla osób dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym lub sanatorium – trwa ona 28 dni – lub leczenie ambulatoryjne, zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci (trwa od 6. do 18. dni).

3. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Aby wyjechać do sanatorium, pokrywając zaledwie część kosztów pobytu, konieczne będzie skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Bierze on pod uwagę wskazania oraz przeciwwskazania, a także zalecaną częstotliwość korzystania z takiego leczenia. Niestety z wyjazdu do sanatorium nie można korzystać częściej niż raz na 18 miesięcy, a okres, jaki upłynął od dnia zakończenia ostatniego leczenia nie może być krótszy niż 12 miesięcy. Lekarz zatrudniony przez ubezpieczyciela (np. NFZ) weryfikuje, czy wystawione skierowanie do sanatorium jest zasadne.

Ważne! Żądanie opłaty za skierowanie do sanatorium jest niezgodne z prawem i takie incydenty należy zgłaszać!

4. Jaki jest rodzaj leczenia uzdrowiskowego i kto go ustala?

Zakres leczenia uzdrowiskowego – a więc to, czy zostaniemy skierowani do sanatorium uzdrowiskowego czy do szpitala uzdrowiskowego – ustala lekarz zatrudniony przez ubezpieczyciela (np. NFZ). Jest to specjalista balneologii i medycyny fizykalnej bądź rehabilitacji medycznej. Ocenia on skierowanie pod kątem zasadności leczenia uzdrowiskowego. Sprawdza wskazania, przeciwwskazania, kierunek leczniczy uzdrowiska (aby był zgodny z profilem leczenia – np. kardiologia), a także rejon (np. nadmorski dla nadciśnieniowców).

5. Jakie są dostępne profile lecznicze w sanatoriach?

Każde sanatorium czy szpital uzdrowiskowy posiada własny profil leczniczy. Mogą to być następujące profile:

  • ortopedia,
  • neurologia,
  • reumatologia,
  • kardiologia,
  • choroby naczyń obwodowych,
  • laryngologia,
  • pulmonologia,
  • gastroenterologia i hepatologia,
  • diabetologia,
  • choroby tarczycy,
  • leczenie otyłości,
  • leczenie osteoporozy,
  • dermatologia,
  • ginekologia,
  • urologia i nefrologia,
  • hematologia,
  • okulistyka.

6. Jak otrzymuje się informację o kwalifikacji do leczenia?

Oddział ubezpieczyciela wysyła do pacjenta informację o rozpatrzeniu skierowania, jeśli lekarz weryfikujący nie widzi przeciwwskazań. Pismo jest wysyłane w ciągu 30. dni od daty wpływu skierowania do oddziału (np. oddziału wojewódzkiego NFZ). Informacja zawiera ponadto dane na temat ustalonego profilu leczenia, rodzaju ośrodka, przypuszczalnego czasu oczekiwania na wyjazd.

7. Kiedy zostanę poinformowana/y o terminie wyjazdu do sanatorium?

Skierowanie z pozytywną kwalifikacją ubezpieczyciel potwierdza według kolejności składania. Gdy ubezpieczyciel potwierdza skierowanie, ustala m.in. odpowiedni ośrodek sanatoryjny, datę leczenia i czas trwania. Dokumentacja jest przesyłana do pacjenta minimum 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

8. Co przysługuje pacjentowi w sanatorium w ramach funduszu?

Jakie świadczenia przysługują nam, jeśli wyjechalibyśmy do sanatorium np. w ramach NFZ? Fundusz ten refunduje np.:

  • opiekę medyczną,
  • zabiegi przyrodolecznicze, w tym m.in. zabiegi fizykoterapeutyczne i kinezyterapeutyczne,
  • zabezpieczenie w leki i niezbędne materiały do leczenia (leki stałe należy jednak zwykle przywieźć ze sobą),
  • dietę dostosowaną do stanu zdrowia pacjenta,
  • edukację zdrowotną.

Nie w każdym przypadku pobyt w sanatorium jest całkowicie darmowy. Jeśli otrzymamy skierowanie NFZ do szpitala uzdrowiskowego, wyjazd taki będzie w 100% bezpłatny (fundusz opłaci koszty opieki medycznej, zabiegów, wyżywienia i zakwaterowania), natomiast jeśli dostaniemy skierowanie na leczenie sanatoryjne, będzie ono w pełni bezpłatne tylko w przypadku dzieci. Jeśli wyjazd dotyczy osoby dorosłej, fundusz pokryje koszty opieki medycznej i zabiegów, natomiast koszty zakwaterowania i wyżywienia będziemy musieli częściowo pokryć. Wysokość opłat w tym przypadku zależy m.in. od standardu pokoju (np. czy ma łazienkę, czy jest jednoosobowy itd.).

9. Komu przysługuje leczenie w sanatorium poza kolejką?

Są pewne grupy, które mogą wyjechać do sanatorium bez oczekiwania w kolejce. Przysługuje to m.in. inwalidom wojennym lub wojskowym, kombatantom, Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi, Zasłużonym Dawcom Przeszczepu, osobom do 18. roku życia, które mają ciężkie upośledzenie lub nieuleczającą chorobę zagrażającą życiu, działaczom opozycji antykomunistycznej, osobom deportowanym do przymusowej pracy, osobom z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

10. Jak wyjechać do sanatorium w ramach leczenia po COVID-19 (sanatorium „pocovidowe”)?

NFZ przygotował program rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COVID-10. Rehabilitacja trwa od 2. do 6. tygodni. Pacjenci mają w jej ramach zapewnioną opiekę medyczną i wsparcie psychologiczne, a za każdy dzień leczenia NFZ zapłaci 188 zł (dane na początek 2022 roku.). Przepustką do skorzystania z programu jest skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z COVID-19. Do rehabilitacji kierowane są osoby, które mają powikłania lub następstwa po przebytej chorobie w zakresie układu oddechowego, nerwowego, krążenia lub narządu ruchu, a także pacjenci, u których wystąpił spadek siły mięśniowej lub nasiliły się duszności.

Lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta do tego programu na podstawie wyników badań, np. RTG, MR lub TK klatki piersiowej, aktualnej morfologii i CRP, badania EKG, innej dokumentacji dotyczącej leczenia COVID-19 lub powikłań tej choroby.

Osoby skierowane do sanatorium w ramach rehabilitacji pocovidowej mogą liczyć m.in. na kinezyterapię, drenaże ułożeniowe, inhalacje indywidualne, terenoterapię, balneoterapię, masaże lecznicze, hydroterapię, fizykoterapię, relaksację, edukację zdrowotną, leczenie dietetyczne, badania diagnostyczne.

Szczegóły programu znajdują się w Zarządzeniach Prezesa NFZ nr 63/2021/DSOZ, nr 87/2021/DSOZ i nr 98/2021/DSOZ.