Konkurs na szpital onkologiczny 10-lecia oraz lekarza przyjaznego chorym na raka

Szpital

Jak wygląda opieka onkologiczna w naszym kraju w oczach pacjentów? Już niedługo dowiemy się tego dzięki konkursowi Onkofundacji Alivia. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia 2023 roku, a w jego ramach możemy docenić placówki onkologiczne oraz lekarzy, którzy zasługują na miano przyjaznych pacjentom.

Co roku diagnozę nowotworu słyszy 170 tys. Polaków!

Statystyki są zatrważające. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rokrocznie diagnozuje się nowotwory u średnio 170 tys. Polaków. Pacjenci, którzy dowiadują się o nowotworze - a także ich rodziny - bardzo często w pierwszym momencie zastanawiają się, w jakiej placówce medycznej uzyskają najlepszą opiekę. Wybór lekarza prowadzącego również nie jest bez znaczenia. 

Niestety problemem staje się ograniczony dostęp do informacji na temat jakości leczenia i opieki nad pacjentami onkologicznymi. Chorzy są zdani na pogłoski, opinie znajomych czy te znalezione w mediach społecznościowych - nie istnieje bowiem publiczna, rzetelna baza ośrodków oraz specjalistów, którzy zajmują się leczeniem nowotworów. W odpowiedzi na ten problem Onkofundacja Alivia 4 października - w Światowy Dzień Onkologii - ogłosiła konkurs na szpital onkologiczny 10-lecia oraz lekarza przyjaznego chorym na raka. 

Portal Onkomapa.pl - źródło cennych opinii pacjentów

Konkurs ma być jednocześnie podsumowaniem 10 lat istnienia portalu Onkomapa.pl, który od 2013 roku stanowi miejsce, gdzie pacjenci oraz ich bliscy mogą wyrazić opinię na temat konkretnej placówki onkologicznej czy lekarza. To tym samym miejsce, gdzie możemy znaleźć opinie innych osób - ocen w portalu jest już ponad 25 tysięcy!

Onkomapa cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród pacjentów onkologicznych. Umożliwia wyszukiwanie ośrodków i lekarzy z użyciem filtrów lokalizacji, programu lekowego oraz ocen dokonanych przez pacjentów z konkretnym typem nowotworu. To ważne, aby przed wyborem specjalisty czy placówki medycznej móc zapoznać się z opiniami osób, które znajdowały się w podobnej sytuacji” - mówi Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia.

Wyjątkowi lekarze i ośrodki onkologiczne 

Organizacja konkursu przez Onkofundację Alivia ma na celu wyróżnienie najwyżej oceniane na portalu Onkomapa.pl ośrodki medyczne oraz specjalistów z calej Polski. 

Wierzymy, że umożliwienie pacjentom i osobom im towarzyszącym oceny poziomu satysfakcji z opieki onkologicznej niesie za sobą wiele korzyści. Zgromadzone opinie są cenną wskazówką dla chorych, którzy stoją przed wyborem placówki, w której nie tylko zostanie im starannie dobrane leczenie, ale też zapewniony komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo są też unikalną informacją zwrotną dla lekarzy, personelu i osób zarządzających ośrodkiem, która pozwala monitorować jakość oferowanych usług - szczególnie w sytuacji, gdy brak jest systemowej oceny jakości udzielanych świadczeń.” - mówi Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia. 

Placówki onkologiczne są oceniane wg poniższych kryteriów:

 • opieka medyczna personelu,
 • organizacja leczenia,
 • sposób leczenia,
 • komfort,
 • przestrzeganie praw pacjenta.

Z kolei w przypadku lekarzy pod uwagę brane są takie kryteria, jak:

 • uprzejmość,
 • podejście do pacjenta (np. otwartość, odpowiadanie na wszystkie pytania itd.),
 • sposób komunikacji z pacjentem,
 • sposób leczenia.

Jak i gdzie głosować?

Portal Onkomapa.pl
Portal Onkomapa.pl

Do 30 kwietnia 2023 roku pacjenci oraz ich bliscy mogą oddawać swoje głosy na stronie Onkomapa.pl, gdzie znajduje się dedykowany formularz. W portalu można również zobaczyć bieżące oceny lekarzy i placówek.

 • Lista lekarzy: https://onkomapa.pl/lekarz/wszystkie/polska/wszystkie/illness/wszystkie/rate/1?konkurs=2022
 • Lista placówek: https://onkomapa.pl/placowka/wszystkie/polska/wszystkie/illness/wszystkie/rate/1?konkurs=2022 

Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w czerwcu 2023 roku podczas Gali Konkursowej w Warszawie. 

Patroni konkursu

 • Patronat honorowy: Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec
 • Patronat medialny: Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl 
 • Patronat: Fundacja MY Pacjenci, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna