Jak zmniejszyć apetyt?

Jak zmniejszyć apetyt?

Apetyt to stan, w którym ma się ochotę, aby coś zjeść. Z pewnością nie jest to przyjaciel osób będących na diecie redukcyjnej, niemniej stan ten należy odróżnić od głodu, który to wskazuje, że organizmowi kończą się składniki odżywcze. Poniżej dowiesz się, czym jest apetyt, jak go rozpoznać, jak odróżnić go od głodu, a także jak spowodować zmniejszenie łaknienia.

Czym różni się apetyt od głodu?

Głód to pierwotne uczucie fizjologiczne, które pojawia się, zmian kiedy w organizmie maleje stężenie któregokolwiek ze składników odżywczych. Wówczas wysyłany jest komunikat wskazujący, że organizm potrzebuje uzupełnić zapasy energetyczne. Podobny sygnał wysyłany jest, kiedy uczucie głodu zostanie zaspokojony. 

Apetyt to z kolei nagła chęć zjedzenia danego produktu. Rodzi się on w mózgu, jednak jest on uwarunkowany psychicznie i nie pozostaje związany z żadnymi mechanizmami fizjologicznymi. Apetyt powoduje, że nie je się tylko dlatego, żeby zaspokoić fizyczne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale często także dlatego, żeby stłumić negatywne emocje, takie jak smutek, rozczarowanie czy poczucie osamotnienia. Wówczas konieczne mogą okazać się suplementy hamujące apetyt. 

Ponadto apetyt może spowodować, że je się więcej niż jest to konieczne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy jedzenie jest akurat pod ręką, jest się w towarzystwie i np. inne osoby jedzą ciastko, pod wpływem zapachu lub wyglądu potrawy nabiera się na nią ochoty czy przypomni się sobie o smaku danego produktu, np. pod wpływem jego reklamy. Warto także wskazać, że apetyt może sugerować, jakich składników potrzebuje nasz organizm, np. jeżeli ma się chęć na zjedzenie znacznej ilości pomidorów, to może to oznaczać, iż w organizmie występuje niedobór potasu. 

Jak rozpoznać głód i apetyt?

Aby rozpoznać głód oraz apetyt, a także nauczyć się odróżniać te dwa stany, konieczna jest obserwacja swojego organizmu oraz nauczenie się jego reakcji. 

Głód to uczucie, które pojawia się zazwyczaj ok. 2-3 godziny po posiłku (choć może być to mniej regularne). Nie przychodzi on nagle, tylko stopniowo narasta. Początkowo nie odczuwa się przymusu szybkiego zaspokojenia głodu, jednak po pewnym czasie można poczuć fizyczne objawy, takie jak burczenie w żołądku, rozdrażnienie, bóle głowy, skurcze jelit czy ogólne złe samopoczucie. Niemniej objawy te ustępują bardzo szybko po zjedzeniu posiłku. 

Apetyt z kolei pojawia się nagle, bez względu na porę ostatniego posiłku. Nie ustępuje on nawet wtedy, gdy czujemy się syci. Ponadto odczuwa się potrzebę jego szybkiego zaspokojenia. Najczęściej dotyczy jednego, wybranego produktu, np. słodkiego, słonego czy tłustego. Może pojawić się pod wpływem zapachu lub wyglądu danej potrawy lub być efektem zaburzeń nastroju. Jeżeli często odczuwasz tego typu uczucie, może to być znak, że powinieneś zacząć wykorzystywać tabletki na zmniejszenie apetytu. 

Jak zmniejszyć apetyt?

Wiele osób zastanawia się, jak ograniczyć apetyt. Istnieje kilka trików jedzeniowych, które na to pozwalają.

Po pierwsze, warto jeść produkty, które posiadają niski indeks glikemiczny, ponieważ sycą one szybciej i na dłużej. Nie można zapominać o jedzeniu warzyw i to przez cały rok, nie tylko w sezonie. Zaleca się, aby unikać produktów, zawierających znaczną ilość sztucznych dodatków, a kiedy przychodzi nam ochota na słodycze, warto zastąpić je owocami lub ograniczyć ich ilość do jednego razu w tygodniu. Jeżeli odczuwa się nagłą potrzebę zjedzenia czegoś, można sięgnąć po sałatkę zamiast niezdrowych przekąsek. Ponadto lepiej jeść na małych talerzach i niewielkimi porcjami - wówczas posiłek wygląda bardziej obficie. Jeść należy dość wolno, dokładnie przeżuwając każdy kęs, a po posiłku odczekać ok. 15 minut. Jeżeli w tym czasie nie głód nie minie, dopiero można sięgnąć po dokładkę. Nie wolno także zapominać o piciu dużej ilości wody mineralnej pomiędzy posiłkami. Jeżeli powyższe sposoby nie przyniosły rezultatu, możemy również skorzystać z suplementów diety, takich jak tabletki hamujące apetyt, oferowane przez sklep Świat Supli. 

Co hamuje apetyt? Także właściwe nawyki organizacyjne. Jeżeli o nie chodzi, to nie należy robić zakupów, kiedy jest się głodnym. Do sklepu warto udać się z listą konkretnych produktów. Ponadto należy zapewnić sobie zajęcie - często apetyt rodzi się w sytuacji, w której zwyczajnie się nudzimy. Jeżeli zatem zajmiemy czymś myśli albo ręce, to rzadziej sięgniemy po przekąski. 

Wpis gościnny