Jaki jest najlepszy wiek do poddania się laserowej korekcji wzroku?

Oczy

Ograniczenia wiekowe w przypadku laserowej korekcji wzroku są ustalone umownie, a kwalifikacja do operacji w dużej mierze zależy od ogólnego stanu pacjenta, oraz jego indywidualnych cech i potrzeb.

Należy mieć jednak świadomość, że nasze oczy rosną, zużywają się jak wszystkie inne organy oraz chorują, dlatego w chirurgii refrakcyjnej obowiązują pewne zasady, których żaden szanujący się lekarz nie złamie z uwagi na dobro pacjenta. Jakie to zasady?

Zapytaliśmy dr Victora Derhartuniana z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie, czy można być za młodym lub za starym na laserową korekcję wzroku, a także czy istnieje optymalny wiek na taki zabieg. Zapraszamy

Czy można być za młodym na laserową korekcję wzroku?

Zwykle lekarze podejmują się przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku, kiedy pacjent skończy 18 lat, ale są i tacy, którzy wolą poczekać do ukończenia przez niego 21. roku życia. Dopóki gałka oczna jest w fazie wzrostu a wada wzroku pogłębia się, przeprowadzanie laserowej korekcji wzroku nie ma sensu - byłby to zabieg “na chwilę”, a konieczność dokorekcji byłaby nieunikniona. Każde wydłużenie gałki ocznej o 1 milimetr indukuje wadę wzroku rzędu -3.00 dioptrii!

Czy można być za starym na laserową korekcję wzroku?

O tym, czy pacjent jest za stary na operację w każdym przypadku decyduje lekarz. Tak jak u osób za młodych na zabieg w grę wchodzi fakt, że gałka oczna jest ciągle w fazie wzrostu, a ten indukuje pogłębianie się wady wzroku, tak u osób za starych w grę wchodzi ogólny stan zdrowia oraz stan oka – w tym przede wszystkim grubość, stopień uwodnienia oraz  sprężystość rogówki.

Jeśli lekarz odmawia laserowej korekcji wzroku z uwagi na zaawansowany wiek pacjenta, zawsze może zalecić refrakcyjną wymianę soczewki - np. w ramach chirurgicznego leczenia zaćmy możemy zdecydować się na taki rodzaj soczewki, który „przy okazji” skoryguje istniejącą u pacjenta wadę wzroku. Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji zaćmy z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu czy starczowzroczności (prezbiopii).

Optymalny wiek na laserową korekcję wzroku

Nie za młody, nie za z stary - czyli w jakim wieku jest wzorcowy pacjent chirurga refrakcyjnego? 

Kiedy mamy od 19 do 40 lat, jesteśmy w najlepszym wieku do poddania się laserowej korekcji wady wzroku. Wada jest ustabilizowana, oko osiągnęło swój docelowy rozmiar, a grubość, stopień uwodnienia oraz sprężystość rogówki są optymalne. W tym okresie cieszymy się także (zwykle…) najlepszym stanem zdrowia, co sprawia, że przeciwwskazania bezwzględne do laserowej korekcji wzroku często nas po prostu nie dotyczą, a z względnymi jesteśmy się w stanie uporać. 

Tuż po czterdziestce mogą pojawić się pierwsze symptomy starczowzroczności - przede wszystkim trudności z czytaniem drobnego druku i problemy z akomodacją. Starczowzroczność związana jest z postępującym zesztywnieniem soczewki i osłabiającą się zdolnością akomodacji oka (mięśnie akomodacyjne robią się coraz słabsze). Zmianom tym nie da się zapobiec – wynikają z naturalnego zużycia naszego organizmu.

Nawet najzdrowszy tryb życia nie spowoduje, że nas ominą. Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji krótko-/daleko-/starczowzroczności z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu. 

Artykuł sponsorowany